RESultat


söndagen den 23 juli 2017

Söndagen den 24 juli 2016

1:a Linn Gustafzzon, Borlänge CK. 2:a Felicia Ferner, Borlänge CK. 3:a Emmy Thelberg, Härnösands CK. 4:a Åsa Erlandsson, Varbergs MTB / Haibike. 5:a Clara Lundmark, Norbergs CK.
1:a Jonas Ahlstrand, Team Ormsalva AC. 2:a Emil Lindgren, Serneke Allebike CK. 3:a Michael Olsson, Serneke Allebike CK. 4:a Alexander Wetterhall, Skara CK / Team Tre Berg - Bianchi. 5:a Matthias Wengelin, Almby IK / Team Bergslagsloppet.

Resultat från EngelbrektsTuren 2016 hittar du här!

OnLine-resultat hittar du här!

Bergspris damer: Linn Gustafzzon, Borlänge CK
Bergspris herrar: Alexander Wetterhall, Skara CK / Team Tre Berg
Spurtpris damer: Linn Gustafzzon, Borlänge CK
Spurtpris herrar: Jonas Ahlstrand, Team Ormsalva CK




Årets cykelvinnare!
Bianchi JAB 27.3 2016 utlottades i motionsklassen.

Söndagen den 26 juli 2015

1:a Jennie Stenerhag, Falu CK. 2:a Hanna Bergman, Falu CK. 3:a Åsa Erlandsson, Varbergs MTB.
1:a Alexander Wetterhall, Skara CK / Team Tre Berg - Bianchi. 2:a Calle Friberg, Järfälla CK / Team Scott Skoda. 3:a Lars Bleckur, Cykloteket Racing Team. 4:a Fredrik Edin, Cykloteket Racing Team. 5:a Johan Landström, Motala AIK / Scotts SPORTS.

Resultat från EngelbrektsTuren 2015 hittar du här!

OnLine-resultat hittar du här!

Bergspris damer: Jennie Stenerhag, Falu CK
Bergspris herrar: Calle Friberg, Järfälla CK / Team Scott Skoda
Spurtpris damer: Jennie Stenerhag, Falu CK
Spurtpris herrar: Alexander Wetterhall, Skara CK / Team Tre Berg - Bianchi



Årets cykelvinnare!
Crescent Freke 29” 2015 utlottades i motionsklassen.

Söndagen den 27 juli 2014

1:a Hanna Bergman, Falu CK. 2:a Louise Bergfeldt, Mora CK. 3:a Linda Olsson, SMACK.
1:a Daniel Brengdahl, CK Hymer. 2:a Mikael Flockhart, Team Corratec Sweden. 3:a Johan Landström, Motala AIF/Scott Sports. 4:a Jan Lundman, Piteå CK. 5:a Viktor Junell, IK Jarl Rättvik.

Resultat från EngelbrektsTuren 2014 hittar du här! 

OnLine-resultat hittar du här!

Bergspris Damer: Hanna Bergman, Falu CK
Bergspris Herrar: Mikael Flockhart, Team Corratec Sweden
Spurtpris Damer: Hanna Bergman, Falu CK
Spurtpris Herrar: Johan Landström, Motala AIF

Årets cykelvinnare!
TREK Superfly 5 2014 utlottades i motionsklassen.

Söndagen den 28 juli 2013

1:a Emmy Thelberg, Härnösands CK. 2:a Åsa Erlandsson, Varbergs MTB. 3:a Jennie Stenerhag, Falu CK.
1:a Matthias Wengelin. 2:a Fredrik Ericsson, CK Cykelcity.se. 3:a Alexander Wetterhall, Skara CK/Nett-App Endur. 4:a JohanLandström, Motala AIF/Crescent. 5:a Magnus Darvell, Team Kalas Merida.

Resultat från EngelbrektsTuren 2013 hittar du här!  

Bergspris Damer: Emmy Thelberg, Härnösands CK
Bergspris Herrar: Fredrik Ericsson, CK Cykelcity.se
Spurtpris Damer: Emmy Thelberg, Härnösands CK
Spurtpris Herrar: Fredrik Ericsson, CK Cykelcity.se



Årets cykelvinnare!
TREK Superfly AL 2013 utlottades i motionsklassen.

söndagen den 29 juli 2012

1:a Jennie Stenerhag, Falu CK. 2:a Ann Berglund, IK Hakarpspojkarna. 3:a Emmy Thelberg, Härnösands CK.
1:a Calle Friberg, Järfälla CK. 2:a Magnus Darvell, Team Kalas/Pedalogerna.3:a Johan Landström, Team Cykelcity.se. 4:a Lars Bleckur, Cykloteket Racing Team. 5:a Magnus Palmberg, OK Hammaren.

Resultat från EngelbrektsTuren 2012 hittar du här! 
 
Bergspris Damer: Jennie Stenerhag, Falu CK
Bergspris Herrar: Lars Bleckur, Cykloteket Racing Team
Spurtpris Damer: Jennie Stenerhag, Falu CK
Spurtpris Herrar: Calle Friberg, Järfälla CK



Årets cykelvinnare!
Merida Big Nine TFS 900 29” 2012 utlottades i motionsklassen.

Söndagen den 31 juli 2011

1:a Ann Berglund, IK Hakarpspojkarna. 2:a Emmy Thelberg, Härnösands CK. 3:a Angelica Edvardsson, Cykloteket Racing Team.
1:a Mikael Flockhart, Team Powerbar. 2:a Johan Landström, Team Cykelcity.se. 3:a Lars Bleckur, Cykloteket Racing Team. 4:a Fredrik Edin, Cykloteket Racing Team. 5:a Matthias Wengelin, Team Kalas/Pedalogerna.

Resultat från Engelbrektsturen 2011 hittar du här! 

Bergspris Damer: Ann Berglund, IK Hakarpspojkarna
Bergspris Herrar: Mikael Flockhart, Team Powerbar-RSP
Spurtpris Damer: Ann Berglund, IK Hakarpspojkarna
Spurtpris Herrar: Johan Landström, Team Cykelcity




Årets utlottningscykel!
Giant XTC 2 29´er 2011 utlottades i motionsklassen.